Ви можете досягнути більш ефективних результатів, коли рішення випрацьовуються людьми, на яких вони мають впливати, а також розуміються та приймаються ними.
Головний секрет фасилітації, Майкл Вілкінсон
Фасилітаційна сесія — це добре структуроване зібрання, в ході якого його лідер (фасилітатор) проводить учасників через ряд заздалегідь визначених кроків, щоб вони досягли результату та щоб цей результат був напрацьований, зрозумілий та прийнятий всіма учасниками. Таким чином, можна провести будь-яке зібрання: робочу зустріч по проєкту, нараду, збори з обговорення будь-якого питання, стратегічну сесію, з’їзд, конференцію.
Фасилітатор може виступати в ролі натхненника, провідника, інтерв’юєра, посередника, тонкого психолога, миротворця, хранителя порядку та хвалителя.
Одне з головних якостей фасилітатора — бути душею фасилітації, він має уважно відноситись до людей, намагатись їм допомогти та на час сесії відсувати своє «я» в бік. Техніки фасилітації можуть застосовуватись у будь-якій ситуації, яка вимагає від групи розуміння та погодження.
Ефективне рішення (ED – effective decision) = Правильне рішення (RD – right decision) x Рівень прихильності цьому рішенню (CD – commitment to the decision)
Автор – Роберт Завацькі
Знак множення у цій формулі означає, що навіть краще рішення може виявитись повністю не ефективним, якщо люди недостатньо зацікавлені у ньому або не розуміють його, не вважають його правильним. Фасилітація як раз і дозволяє добиватись розуміння та прийняття рішення всім колективом.
В який випадках варто використовувати фасилітацію?
1. Чи прийняте рішення?
Так — Не використовуйте фасилітацію
Ні — використовуйте фасилітацію
2. Чи достатньо важливе питання, щоб часові та фінансові витрати на організацію фасилітаційної сесії були виправдані?
Так — використовуйте фасилітацію
Ні — Не використовуйте фасилітацію
3. Чи вимагає пошук рішення більш глибокого розуміння та аналізу ситуації, а також внеску зі сторони багатьох людей?
Так — використовуйте фасилітацію
Ні — Не використовуйте фасилітацію
4. Чи може прийняття рішення вимагати згоди або змін у поведінці групи людей?
Так — використовуйте фасилітацію
Ні — Не використовуйте фасилітацію
5. Чи достатньо відкриті один одному можливі учасники та чи є у них причини для прийняття спільного погодженого рішення?
Так — використовуйте фасилітацію
Ні — Не використовуйте фасилітацію
6. Чи являється ситуація або зв’язана з нею інформація надто складною або надто конфіденційною для того, щоб нею могла займатись вся група?
Так — Не використовуйте фасилітацію
Ні — використовуйте фасилітацію
Якщо у відповіді на принаймні одне питання ви визначили, що вам необхідна фасилітація, буду рада обговорити деталі співпраці.
Напишіть мені на e-mail: zoia.buinytska(at)gmail.com, або зателефонуйте: 050 688 17 07